Veszélyes hulladékok

Az egészségkárosító hatása miatt az azbeszt kimondottan veszélyes anyagnak és ezáltal veszélyes hulladéknak is számít.

Kétféle formájú palatípus terjedt el Magyarországon egyik a síkpala, ami a családi házakra jellemző, illetve a hullám pala, ami inkább a melléképületekre, ipari épületekre jellemző. Egyes becslések szerint ma hazánkban körülbelül 100-120 millió négyzetméter azbesztes tetőfelület lehet.

A palatető mindig is népszerű volt a kisebb épületek esetében. Főleg a melléképületekhez alkalmazták, mint például a garázsok, istállók, nyári konyhák, mivel nagyon költséghatékony módon tudta biztosítani ezen épületek védelmét. Természetes azonban, hogy mostanra már sok régi palatetőn nyomot hagyott az idő vasfoga, ezért a tulajdonosok a felújításuk mellett döntöttek. Viszont nem szabad róla megfeledkezni, hogy ilyen esetben gondoskodni kell a veszélyes hulladékszállításról is, ugyanis a palatető annak minősül és speciális kezelést igényel.

Az azbeszt gyártását 41/2000. (XII.20.) EüM-KöM rendelettel 2001. január 1-től törvényileg tiltják, mivel az azbesztpor a tüdőbe kerülve visszafordíthatatlan szövetburjánzás okozhat.

Az egészségkárosító hatása miatt az azbeszt kimondottan veszélyes anyagnak és ezáltal veszélyes hulladéknak is számít. Emiatt csak szakember bevonásával, zárt rendszerben, speciális eszközökkel, megfelelő védőöltözetben szabad az előírások szerint elszállítani veszélyes hulladék lerakására alkalmas hulladéklerakóba. Az azbeszt tartalmú pala az idő múlásával gyakran törik, átereszti a nedvességet. Ilyen esetekben tetőcsere szükséges.

EWC 17 06 05 – azbeszt tartalmú pala: sík-, és hullámpala

EWC 17 09 03 - bitumenes zsindely, bitumenes hullám-, és vízszigetelő lemez

Kapcsolat

Kötelező mező Kötelező mező Formátum: +36 30 333 4444 Kötelező mező Kötelező mező